18 czerwca 2024

Chcesz żyć zdrowiej? 
Wsiadaj na rower!

Rowerzyści to osoby, które mijamy na drogach niemal codziennie. Wtopieni w miejską przestrzeń realizują różne cele, ale łączy ich jedno – sympatia do roweru.

 

Rower to – jak wiemy -  pojazd jednośladowy (zostawia jeden ślad) napędzany siłą mięśni. Ludzie traktują go bardzo często jako środek transportu. To dobrze, ale rower może służyć także do zabawy np.: skakanie na rampach, jazda po lesie, przejażdżka w celach rekreacyjnych. Niektóre osoby używają go do realizacji swoich zainteresowań. Moje hobby to jazda na kolarzówce.

 

Dlaczego warto mieć rower i na nim jeździć?

Jazda na rowerze sprawia dużą radość. Ciało człowieka jest bardziej wysportowane, zwiększa się odporność na wirusy i najczęściej jak się jeździ w słońcu, to łapie się więcej witaminy D. Dzięki niej człowiek jest bardziej radosny, a przez to lepiej radzi sobie w życiu, stawiając czoła codziennym wyzwaniom.

 

Jakie są trzy główne rodzaje rowerów?

1. Rower MTB - inaczej rower górski. Jak sama nazwa mówi to rower do jeżdżenia po górach, lesie. Jest to rower z grubymi kołami, które pomagają przejeżdżać po skałach czy patykach. Rower MTB to najbardziej popularny rodzaj roweru.

 

2. Rower miejski. Ma ramę zakrzywioną w dół, dzięki której łatwiej się wsiada. Ma również chude koła, dzięki którym na asfalcie jeździ się lżej. W tym rodzaju roweru często występuje szersze amortyzowane siodełko.

 

3. Rower szosowy, inaczej kolarzówka. Ma najchudsze koła ze wszystkich rowerów, dlatego jeździ najszybciej. Charakterystyczna kierownica typu ,,baranek” jest zakrzywiona do środka i umożliwia szybszą jazdę, ponieważ wymusza przyjęcie opływowej pozycji człowieka. Niestety, na kolarzówce źle jeździ się po dziurach i na nierównej powierzchni. Nie posiada ona amortyzatorów.

 

Pomysł na wakacje

Rower to rzecz warta uwagi. Pomaga w życiu codziennym, w przemieszczaniu się do różnych miejsc. Sprawia frajdę tym osobom, którym podoba się ten sport i także tym, którzy dopiero go poznają. Uważam, że każdy powinien choć raz spróbować jazdy na rowerze. Kto wie, może będzie to początek nowej przygody?

 

Adam Skubis

Artykuły z tej kategorii

04 czerwca 2024
Młodzi
23 maja 2024
     Witajcie,