04 czerwca 2024

Przyszłość w naszych rękach

Młodzi ludzie zmagają się z różnorodnymi problemami, które są dla nich widoczne lub mniej widoczne, ale co tak naprawdę im zagraża? Przed czym stanie nasze młode pokolenie?

 

Po co nam szkoła?

Żyjemy w czasach, w których opieramy nasze życie na Internecie oraz różnych sprzętach, które ułatwiają nam funkcjonowanie, jednocześnie zapominając, że trzeba z nich rozważnie korzystać. W Internecie możemy sprawdzić wszystko – wyszukać informacje na interesujący nas temat, napisać wiadomość do znajomych, nauczyciela, później - pracodawcy bez konieczności użycia swojego głosu, więc nasuwa się nam pytanie: po co nam szkoła, skoro wszystkiego można dowiedzieć się w Internecie i niemal wszystko przez Internet załatwić?

W szkole spotykamy się z różnym typem ludzi, uczymy się nowych rzeczy, które mogą nam ułatwić życie realne. Szkoła przygotowuje nas do wyjścia na świat pełen niebezpieczeństw oraz manipulacji człowiekiem lub nawet całym społeczeństwem. W Internecie ludzie zamieszczają różne artykuły, posty, zdjęcia, które mogą być fałszywe, zrobione po to, żeby na przykład zastraszyć społeczeństwo i wywołać chaos. Czasami ludzie przedstawiają w Internecie świat tak, jakbyśmy chcieli żeby był – kolorowy, bez wojen i konfliktów, ukazując tylko jego pozytywną stronę. Szkoła natomiast pokazuje jacy ludzie są naprawdę i pomaga wyważyć pogląd o nich. W szkole możemy widzieć na żywo bez żadnych filtrów, słyszeć autentyczny głos, który nie jest zmodulowany, ale co najważniejsze możemy czuć. Nie możemy natomiast doświadczyć prawdziwej obecności człowieka w Internecie.

 

Science-fiction czy realizm?

W ostatnich latach nastąpił ogromny rozwój sztucznej inteligencji (AI), która jest teraz dostępna dla każdego posiadacza telefonu, tableta lub laptopa. Możemy z nią pisać, zadawać pytania ze wszystkich dziedzin, czy nawet poprosić ją o stworzenie dla nas grafiki. Wiele osób jest jednak zaniepokojonych naszą przyszłością związaną ze sztuczną inteligencją – obawiają się oni, że AI zastąpi ludzi. Możemy to zauważyć po wpisaniu w przeglądarkę: „Czy sztuczna inteligencja” i zobaczyć najpopularniejsze wyszukiwania związane z tą frazą. Są one poświęcone bezpieczeństwu człowieka, dominacji AI nad ludzkością oraz roli, jaką ona odgrywa. Ostatnio zrobiło się bardzo dużo zamieszania wokół jednego pytania: Czy ludzie stracą pracę w najbliższych czasach, skoro AI rozwija się tak szybko? Faktycznie może być to duży problem, patrząc na przyszłość zawodu grafika lub programisty, ponieważ już teraz sztuczna inteligencja potrafi wytworzyć bardzo realistyczną grafikę na życzenie oraz używa się sztucznej inteligencji do programowania, tworzenia stron czy serwerów. Brzmi to trochę jak z filmu science-fiction, prawda? Jednakże dalszy rozwój AI leży w rękach ludzi, którzy starają się o dobry i bezpieczny rozwój. Rozwój sztucznej inteligencji wymaga odpowiedzialnego podejścia oraz kontroli, żeby zapewnić, że będzie ona służyć społeczeństwu w dobry sposób.

 

Przyszłość kształtujemy my

Przeglądając różne portale społecznościowe możemy zauważyć, że coraz więcej nieprzyzwoitych lub niemoralnych działań jest akceptowanych przez nasze społeczeństwo. Jednym z przykładów jest przeklinanie. Przechodząc spokojnie ulicą słyszymy ogrom przekleństw, które są używane w zwyczajnych wypowiedziach, gdzie nie ma żadnej potrzeby użycia przekleństwa. Coraz więcej młodzieży oraz dzieci również używa wulgarnego języka w rzeczywistości i w sieci, co jest niepokojące, ponieważ coraz mniej ludzi na to reaguje, a tym samym - daje przyzwolenie na takie zachowania. 

Kolejnym z wielu przykładów jest nieszanowanie opinii lub zdania drugiego człowieka. Możemy zaobserwować to w mediach społecznościowych oraz w komentarzach pod postami, filmikami. Warto pamiętać, że każdy ma prawo do swojej osobistej opinii, swojego własnego zdania, nawet jeżeli druga osoba się z tym nie zgadza, ale negatywne ocenianie płynące z zazdrości, zawiści czy po prostu innego gustu - nie jest już w porządku. 

Normalizowane jest również obgadywanie. Jest to czasami spowodowane brakiem świadomości jak wiele krzywdy przynosi ludziom taka praktyka lub brakiem akceptacji, że drugi człowiek ma inne zdanie czy zwyczajnie się różni. Niektórzy mogą myśleć, że obgadywanie to przekazywanie fałszywych informacji o jakiejś osobie, ale nie zawsze tak jest. Obgadywać to znaczy również oceniać negatywnie drugą osobę, śmiać się z niej oraz upokarzać ją za jej plecami. Jednakże prędzej czy później osoba, która jest obgadywana, szybko się o tym dowiaduje i wtedy znajomości się sypią.

Żyjemy w świecie, gdzie nic nie jest pewne – nasza przyszłość, ludzie, z którymi się zadajemy, informacje, jakie ktoś nam przekazuje, ale należy pamiętać, że to my kształtujemy przyszłość własną i następnych pokoleń, które będą żyły w świecie takim, jakim go stworzyliśmy. Dlatego warto rozwijać w sobie poczucie odpowiedzialności za drugiego człowieka oraz pamiętać, że przyszłość i kolejne pokolenia będą takie, jak je ukształtujemy.

 

Małgorzata Dytkowska

 

Artykuły z tej kategorii

04 czerwca 2024
Młodzi
23 maja 2024
     Witajcie,