23 maja 2024

Hobby horse 
- wyjątkowy sport

     Witajcie, dziś przedstawię Wam całkiem nowy i mało znany sport, którego nazwę już poznaliście, czytając tytuł. Może kojarzycie, a może sami się tym interesujecie? Zachęcam do przeczytania!

      Co to jest hobby horse?

      Hobby Horsing to powstała w Finlandii w 2011 roku aktywność fizyczna polegająca na jeździe na uszytej głowie konia na kiju, konia tego trzyma się pomiędzy nogami oraz jedną ręką przytrzymuje się kij, a drugą trzyma się wodze czyli sznurek przyczepiony do tak zwanego ogłowia tak jak w prawdziwej jeździe konnej. Taki sprzęt dla hobby horse jest robiony na wzór prawdziwego sprzętu dla prawdziwych koni, tak jak zresztą cały ten sport jest wzorowany na zasadach prawdziwego jeździectwa. I może się wydawać, że jeżdżenie na głowie konia na kiju to nie sport, ale tak, to jest oficjalnie dyscyplina sportowa od ponad 10 lat, jednak dopiero od niedawna zaczęła być popularna w Polsce. Oczywiście wcześniej też w naszym kraju były osoby jeżdżące na tych koniach, ale teraz jednak jest to bardziej popularne.

  

     Na czym polega hobby horsing?

    Hobby horsing polega, jak już wspomniałam, na jeździe na uszytej głowie konia, ale nie tylko. Dyscyplina ta ma też różne zasady i wymagania, o których opowiem w tym punkcie.

     Zawody

   W tym sporcie regularnie odbywają się zawody w różnych miejscach na świecie, organizowane przez najróżniejszych organizatorów. W Polsce oczywiście też ciągle odbywają się takie zawody, nawet nie raz w Jastrzębiu-Zdroju. Ja także parę razy uczestniczyłam w nich. Nawet ta dyscyplina sportowa podpięta jest pod najbardziej popularne zawody jeździeckie w Polsce, czyli pod Cavaliadę i moim zdaniem to chyba najbardziej profesjonalne zawody z tej dziedziny.

      Dyscypliny

    Hobby horsing dzieli się na parę dyscyplin, tak jak w jeździe konnej czyli:

  • skoki
  • ujeżdżenie
  • potęga skoku (nie jest to oficjalnie dyscyplina, ale często pojawia się na zawodach jako osobna konkurencja)
  • pokaz koni (nie jest to bardzo popularna konkurencja  jak te powyżej, ale można się z nią spotkać)
  • pony games (dość często się pojawia na zawodach, ale też nie jest oficjalnie dyscypliną hobby horsową)

    Oczywiście jest wiele więcej innych dyscyplin czy konkurencji pojawiających się często na takich zawodach, ale myślę, że te, które podałam, są najpopularniejsze.

        Konkurencje i zasady

         Skoki

 Zaczynamy od skoków, czyli najpopularniejszej i najbardziej lubianej konkurencji w hobby horse. Jak sama nazwa mówi, w tej dziedzinie się skacze, ale nie są do chaotyczne skoki, gdzie się tylko chce, a jest to ponumerowany parkour, który trzeba przejechać w danej kolejności. Za pomylenie toru dostaje się punkty karne, tak samo jak za zrzutkę przeszkody lub zatrzymanie przed nią albo wyminięcie jej. Ale to nie wszystkie zasady, bo otóż zazwyczaj w skokach liczy się czas, czyli osoba z najlepszym czasem i z najmniejszą liczbą punktów karnych wygrywa, ale czasem na niektórych zawodach nie liczy się szybkość a dokładność, czyli trzeba przejechać parkour z jak najładniejszą i najbardziej poprawną techniką skoku i także trzeba podczas przejazdu jak najładniej galopować (czyli naśladować galop prawdziwego konia). W tym rodzaju skokach obowiązuje też zasada poprawnego trzymania konia, czyli trzeba, aby dwie ręce trzymać na kiju lub wodzy (bo niektórzy zawodnicy mają w zwyczaju puszczać jedną rękę swobodnie, a drugą trzymać na kiju). Można – w zależności od osoby oceniającej – dostać punkty karne albo nie dostać. W konkurencji na czas to się raczej nie liczy.

         W konkurencjach na dokładność można też poprawić swój wynik, pilnując poprawnej nogi w galopie ( jak w jeździectwie koń galopuje, to musi „mieć dobrą nogę”, czyli jak koń jedzie na ścianie, to jego przednia noga musi się wyciągać w stronę środka, a nie w stronę ściany, a że hobby horse jest jak bardzo przybliżone do jazdy konnej, to w tym sporcie też to obowiązuje). Ja osobiście lepiej sobie radzę w dokładności, bo wolę powoli i elegancko galopować niż pędzić, nie zwracając uwagi na to jaką się ma technikę -  czy się galopuje, czy nie.

     Ujeżdżanie

 To również popularna konkurencja. Wydawać się może, że jest o wiele prostsza od skoków, ale tak naprawdę to jest bardzo skomplikowana i trudna dyscyplina. W ujeżdżeniu zawodnik musi wykonywać układ zawierający figury ujeżdżeniowe i chody, jednak to nie jest takie proste, bo wszystkie te wykonywane figury muszą być jak najbardziej przybliżone do tych wykonywanych przez konie na prawdziwych zawodach. Muszą być też płynne przejścia, odpowiednia postawa (nie można się garbić, głowa musi być wysoko uniesiona i nie wolno rozglądać się na wszystkie strony). Trzeba też zachować oczywiście dobrą nogę w galopie! (Na moich pierwszych zawodach dostałam za to odjemne punkty). W ujeżdżeniu zwraca się też mocną uwagę na sposób trzymania konia, podobnie jak w skokach na dokładność, ale jednak tutaj sprawa jest bardziej skomplikowana, a więc także nie można mieć jednej puszczonej ręki, głowa konia musi być uniesiona, a nie nisko opuszczona i blisko tułowia; ręce muszą być blisko przy ciele, czyli nie mogą brzydko odstawać oraz powinny być zgięte w koncie prostym, jeśli nie są, oznacza to, że albo za nisko, albo za wysoko trzymasz hobby horse. Także w tej konkurencji niezależnie od tego, czy wykonujesz jakąś figurę, czy chód - trzeba mieć zawsze obciągnięte palce na dół, dodaje to estetyki i oczywiście podwyższa punkty.

      Organizacja przestrzeni

  A teraz trochę przybliżę jak takie zawody ujeżdżeniowe wyglądają. Jest rozstawiony czworobok, czyli prostokąt szeroki zazwyczaj na 7m, a długi na 14m, jednak nie są to wymiary konieczne, bo wiadomo, że każdy organizator może sobie ustawić jak tylko chce. Takie czworoboki są oznaczane na bardziej profesjonalnych zawodach niskimi płotkami, tak jak na prawdziwym ujeżdżeniu, a na tych mniej profesjonalnych lub po prostu bez możliwości załatwienia takich płotków ustawia się drągi, czyli takie kijki do ustawienia przeszkody na skokach. Mogłoby się o tym sporcie jeszcze długo opowiadać, ale myślę, że taka podstawowa wiedza wystarczy. Oczywiście, jeśli jest jeszcze ktoś, kto czegoś na ten temat jest ciekawy, bez problemu można znaleźć wiele informacji w Internecie.

Zofia Łuska

 

Artykuły z tej kategorii

04 czerwca 2024
Młodzi
23 maja 2024
     Witajcie,