18 kwietnia 2024

Smutek duszy

            Budzisz się w swoim łóżku, rozglądasz się i czujesz pustkę, niechęć do wstania, umycia zębów, pójścia do szkoły. Brzmi znajomo, prawda?

 

        Problem depresji jest w ostatnich latach głośny - widzimy dużo artykułów, słyszymy dużo wypowiedzi, wywiadów, ale dalej nie potrafimy dostrzec problemów drugiej osoby, która może być tak blisko nas. Osoby z depresją najczęściej nie lubią rozmawiać o swoich uczuciach, przeżyciach wewnętrznych, więc bardzo trudno jest określić czy dana osoba boryka się z tym problemem.

    

            To tylko liczba?

 

           Według danych WHO aż 350 milionów ludzi cierpi na depresję, a ta liczba dalej wzrasta. Warto jest przyjrzeć się osobom w swoim otoczeniu. Głównym objawem depresji jest izolacja społeczna, czyli unikanie aktywności społecznych, a także wycofanie się z kontaktu z przyjaciółmi czy nawet rodziną. Drugim głównym objawem jest negatywny sposób myślenia oraz zmniejszone poczucie własnej wartości, które może być spowodowane licznymi komentarzami ze strony drugiego człowieka. Jednakże nie są to jedyne objawy. Kolejnym objawem są zaburzenia snu. Mogą one występować pod dwiema postaciami: bezsenność oraz nadmierna senność. Bezsenność skutkuje silnym uczuciem wyczerpania w ciągu dnia oraz skróceniem czasu funkcjonowania organizmu. Zaś nadmierna senność (chodzi o dużą ilość snu w ciągu dnia, po której człowiek dalej jest zmęczony, wyczerpany) prowadzi do problemów z koncentracją i pamięcią. Osoby, które cierpią na depresję mogą zapominać o higienie osobistej, gdyż przestaje ona mieć dla nich znaczenie lub po prostu nie mają wystarczająco energii na to, żeby się na przykład umyć. Do tego często przychodzą zaburzenia apetytu. To, co kiedyś smakowało – w czasie depresji może nie sprawiać żadnej przyjemności; niektórzy o posiłku wręcz zapominają.

             

             Dbaj o bliźniego

 

          Jeżeli podejrzewasz depresję u swojego znajomego, nie zwlekaj. Zabierz go do cichego miejsca, z dala od innych ludzi i powoli wprowadź do rozmowy temat jego uczuć. Ważna jest tutaj cierpliwość i pozwolenie choremu na wyjaśnienie swoich problemów bez krytyki i zbędnych komentarzy. Daj tej osobie czas – nie bądź zbyt szybki i nie przytłaczaj jej rozmachem i rozpędem swojego zainteresowania. Jednakże nie zostawiaj tej osoby po zakończonej rozmowie. Przez następne dni warto jest być blisko tej osoby i od czasu do czasu zagadnąć o samopoczucie. W ten sposób sprawisz, że ta osoba poczuje się pewnie i bezpiecznie w Twoim towarzystwie. Z czasem zaproponuj tej osobie wspólne wyjścia do galerii, do kina, aby poczuła, że jest ktoś, kto ją wspiera. Możesz również polecić jej wizytę u psychologa lub psychiatry, którzy jeszcze bardziej pomogą tej osobie.

            

             Lepiej zapobiegać

 

       Popularnym sposobem radzenia sobie z depresją są telefony zaufania dla dzieci i młodzieży (116 111), ale także dla dorosłych (116 123). Jest wiele różnych telefonów zaufania, gdzie dyżurni mogą pomóc w różnych okolicznościach. Co jednak robić, żeby zapobiegać depresji? Najlepszym sposobem na zapobieganie jest wyrozumiałość i danie możliwości wyrażania siebie i swoich przekonań oraz uczuć drugiej osobie. Bardzo ważne jest również niekrytykowanie, nieocenianie zachowań i uczuć jakie odczuwa inna osoba. Każdy jest inny i każdy przeżywa wszystko inaczej. Pomóż osobie, która powoli zamyka się na znajomych i rozglądaj się za innymi chorymi, którzy mogą potrzebować twojego wsparcia. Nie bądźmy obojętni na uczucia innych osób i wspierajmy ich we wszystkim co robią, nawet jeżeli dla nas jest to niezrozumiałe i niepotrzebne. Drobne, codzienne gesty życzliwości mogą pomóc niejednej osobie przezwyciężać trudności i sprawić, że będzie silniejsza w drodze do lepszego jutra.

 

Małgorzata Dytkowska

Artykuły z tej kategorii

18 kwietnia 2024
            Budzisz
06 lutego 2024
Moja